Čajka Marta Páleníková: S hráčkami Adany sme si nič nedarovali

08.12.2015

Čajky sa víťazstvom nad Adanou Aski udržali v hre o postup do vyraďovacej časti Európskeho pohára. Rozhodovať sa o ňom bude v stredu, keď v Diplomat aréne privítajú Besiktas JK Istanbul. Piešťanské basketbalistky sú veľkým prekvapením EuroCupu postup zo skupiny, by bol ako z ríše snov. Uvedomujú si to aj samotné hráčky, čo nám prezradila aj jedna z opôr piešťanského celku Marta Páleníková.


V stredu sa vám podaril ďalší skvelý výsledok, keď ste opäť zvíťazili v Turecku. Tentoraz nad Adanou 72:63. Prezradíš nám svoje dojmy z tohto úspešného zápasu?

Bol to mimoriadne náročný duel. Hralo sa veľmi tvrdo a miestami sa to zvrhávalo do rôznych potyčiek. Zápas mal však všetky parametre, ktoré by mal spĺňať zápas Európskeho pohára. Majú mnoho kvalitných hráčok, no my sme sa zomkli a hrali sme výborne kolektívne. Odzrkadlila sa všetka naša práca od začiatku sezóny a je to odraz toho, v akej sme momentálne forme. Opäť sme si potvrdili, že môžeme poraziť aj takéto silné družstvá. Pocity z víťazstva sú úžasné.


V podstate ste takmer počas celého zápasu viedli, kde sa to podľa teba zlomilo a kedy si začala veriť, že už svoj náskok udržíte?

V tretej štvrtine sme im ušli na 15 bodov a dokázali sme si to ustrážiť. Aj keď Riquina Williams chodila do protiútokov, tak sa ťažko zastavovala. Bola ako buldozer. Podarilo sa im to trošku stiahnuť, ale v poslednej časti sme hrali dobre takticky a držali sme si stále náskok. Adana síce skúšala kontrovať trojkami, ale nepadli im tam všetky a už nás nedotiahli.


S hráčkami Adani ste si vôbec nič nedarovali a zápas sa hral veľmi tvrdo a agresívne. Hrala si už niekedy podobne vyhrotený zápas?

Takto tvrdý a vyhrotený zápas asi ani nie. Tri ich zahraničné hráčky nám po zápase ani nepodali ruku. Asi ťažko znášali prehru. Paradoxne to boli tie tri, ktoré najviac bojovali o v súbojoch. Miestami tam boli medzi nami slovné prestrelky a hecovačky. To v našej lige vôbec nebýva. Bolo to aj pre nás niečo nové a myslím, že sme to ustáli dobre a nedali sme sa.


Ako to vnímate vy hráčky? Máte radšej zápasy, ktoré sa hrajú vo vyhrotenej atmosfére, alebo radšej pokojnejšie stretnutia?

Dá sa povedať, že väčšina zápasov sa hrá viac-menej pokojne. Toto bol vyložene hec z ich strany, že nás chceli vyprovokovať nejakými nadávkami. Nič sme si nedarovali. Rozhodca tiež niečo pustil. Hlavne pod košom, tam boli lakte naozaj ostré. Čím má zápas väčší náboj tak sa to iste páči aj divákom, no aj pre nás je to atraktívne.


Domáci fanúšikovia vytvorili v hale výbornú atmosféru. Oproti zápasu s Besiktasom to bola iste zmena a teraz ste zažili pravé turecké peklo...

Osobne to na ihrisku príliš nevnímam. Až keď som sedela na lavičke, tak som zistila, že na nás pískajú pri každom jednom útoku. Na druhej strane keď povzbudzovali domáci tím, tak som mala miestami až zimomriavky, pretože to bolo ozaj super. Pekné od nich bolo, že napriek nášmu víťazstvu a vyhrotenému priebehu zápasu nám po zápase zatlieskali. To bolo od nich sympatické a športové gesto.


Kľúčový zápas v EuroCupe odohráte už túto stredu na domácej palubovke s Besiktasom JK Istanbul . V prípade vášho víťazstva by ste sa výrazne priblížili postupu do vyraďovacej časti. Čo bude dôležité, aby ste nadviazali na výkon z Adany?

Máme teraz náročný program, no myslím že sme na dobrej vlne. Pokiaľ budeme pokračovať v poctivosti a v kolektívnom výkone tak môžeme byť úspešné.


Dá sa povedať, že účinkovanie Čajok v Európskom pohári je veľkým prekvapením. Pomyslela by si si pred sezónou, že budete hrať o postup?

Príliš si nepamätám, aké som mala od EuroCupu predsezónne očakávania. Určite som však nepredpokladala, že dvakrát zvíťazíme v Turecku. Je super, že sme stále v hre o postup a určite sa o to pobijeme zo všetkých síl.


Paradoxne ste oba zápasy vyhrali v Turecku a na domáce víťazstvo stále čakáte. Lepšia príležitosť, ako v stredu proti Besiktasu už zrejme nebude...

Samozrejme chceme vyhrať, aby sme postúpili ale chceme aj spraviť radosť domácim fanúšikom. Tí sa z našich víťazstiev v Európskom pohári mohli tešiť iba na diaľku. Preto by sme im to chceli v stredu vynahradiť a venovať im víťazstvo. Týmto by som aj chcela pozvať všetkých fanúšikov do Diplomat arény. Už proti Sparta&ku i teraz proti Good Angels Košice spravili výbornú atmosféru a veľmi nám to pomáhalo.


S účinkovaním v EuroCupe sú mierne späté aj nové cestovateľské zážitky. Hoci ste mali nabitý program, ako na teba zapôsobila Adana?

Bolo vidieť, že už sme v Ázii. Ja som príliš ani neopúšťala hotel. Nechcem povedať, že som sa bála, no nejako to tam na mňa nezapôsobilo. Všade bolo veľa ľudí a tým, že sme boli v podstate turisti a ešte aj rovnako oblečené, tak na nás divne pozerali. Nebolo to príliš príjemné.


Určite ste vnímali, že situácia v Turecku nie je príliš pokojná. Zvlášť aj v okolí Adany, ktorá sa nachádza neďaleko sýrskych hraníc. Mala si z tohto výjazdu nejaké obavy?

Hneď ako sme prileteli, tak som písala domov, že sme v poriadku. Asi som sa im aj ozývala častejšie, ako obvykle. Mala som z toho trošku rešpekt, pretože to je viac-menej už blízko sýrskych hraníc.

 

 T. Horký

 

 

Reklama