M. Pospíšil: Chýbala nám hráčka, ktorá by zobrala zodpovednosť na seba

29.12.2015

Tréner Martin Pospíšil vedie Piešťanské Čajky už štvrtú sezónu. Tento rok sa však prvýkrát predstavil s tímom aj v Európskom pohári. Piešťanské basketbalistky boli veľkým prekvapením v základnej skupine sa ešte v závere bili o postup do vyraďovacej časti. S kormidelníkom piešťanského celku sme sa pozhovárali o jeho dojmoch z EuroCupu i o vyhliadkach do budúcnosti. 

 

Ako hodnotíte s odstupom času misiu Piešťanských Čajok v Európskom pohári?

Z výkonnostného hľadiska sme ukázali kvalitu a prevažná časť zápasov s takými kvalitnými súpermi, akých sme mali v skupine bola na vysokej úrovni. Druhá časť hodnotenia musí byť aj kritická. Mali sme šancu na postup a nezvládli sme hlavne domáce zápasy. Nemôžeme byť uspokojení, pretože sme mohli dosiahnuť viac. Ešte sme však neboli dostatočne mentálne pripravení. 

 

Môžete porovnať moment, kedy ste sa dozvedeli o vyžrebovaní skupiny a terajšie pocity z celkového účinkovania v EuroCupe?

Mne to oznámil kolega z reprezentácie Maroš Kováčik. Volal mi so slovami "Maťo, máte to veľmi zlé". Keď som si pozrel tie tímy, tak to bola doslova skupina smrti. Dostali sme asi najťažšie družstvá, aké sme mohli. Ambícia však bola podávať čo najlepšie výkony a v kútiku duše som veril, že môžeme dokázať niečo viac. Preto sme aj nastavili režim tak, aby sme podali čo najlepšie výkony. Náročnosť tréningového procesu bola vysoká. To sa nám podarilo pretaviť aj do zápasov, pretože sme boli viac než konkurencieschopným tímom a až do záveru sme bojovali o postup. Na začiatku by som tieto výsledky bral. Teraz si myslím, že sme mohli urobiť aj rozhodujúci krok k megaúspechu.

 

Čo Vám Európsky pohár ukázal? Určite odkryl nejaké nedostatky i prednosti, na ktorých sa dá v budúcnosti stavať...

Ukázal nám pravú tvár. Jedine cesta hrať európske poháre je tá správna a môže nás udržať v správnej výkonnostnej krivke. Pre nás je dôležité, aby sme pochopili, že musíme byť pripravení nielen z fyzickej a taktickej stránky. Ale aj mentálne. Tam možno hľadať dôvody, prečo sa nám nepodarilo postúpiť. Mentálne sme niektoré časti zápasov nezvládli a za to sme boli potrestaní. Je to obrovská škoda, no zároveň aj veľká skúsenosť.

 

Podarili sa vám dve senzačné výhry na horúcej tureckej pôde, no doma ste ani jeden z troch zápasov nevyhrali. Kde hľadať dôvody neúspechu pred domácimi fanúšikmi?

Bolo by fajn poznať túto odpoveď. Von sme síce tiež išli vyhrať, no s tým, že nemáme čo stratiť. V domácich podmienkach sme chceli ukázať našu kvalitu pred piešťanskými fanúšikmi. Tlak domáceho prostredia sme zrejme nezvládli. 

 

Ukázali Vám zápasy Európskeho pohára nedostatky v hráčskom kádri?

Chýbal nám väčší líder, ktorý by v krízových momentoch zobral zodpovednosť na seba. Celkovo sme sa prezentovali ako dobrý tím s kvalitnými individualitami. V zápasoch sa však nikto neukázal ako napríklad súperky Cappie Pondexter, Riquina Williams, Kamile Nacickaite, či Ema Messemann. Bolo to však spôsobené aj tým, že sme EuroCup hrali po prvýkrát a väčšina tímu nemá s európskym basketbalom skúsenosti. Bolo to niečo nové a verím, že tie skúsenosti, ktoré teraz dievčatá nadobudli využijú v budúcnosti.

 

Vravíte, že chýbala líderka tímu. Je v súčasnom kádri hráčka, ktorá má pre túto úlohu skryté predpoklady?

Líder sa musí, s líderstvom narodiť, no tieto vlastnosti sa dajú postupne vykreovať a dá sa na tom pracovať. Najlepší by bol mix toho. Myslím si, že v tíme máme určité typy, ktoré by mohli byť zaujímavými lídrami. Zatiaľ to však vôbec neukazujú. Verím, že to v niektorých babách prebudíme a správnu líderku nájdeme. V minulých sezónach bola dobrým vodcom v slovenskej súťaži Lucia Krč-Turbová, no v európskom meradle sa tak zatiaľ neukazovala. U ženských tímov to veľakrát skĺzla len k tomu, že je dôležitý pozitivizmus, chválenie a podpora. Dôležité však je, aby hráčky na seba niekedy aj zvýšili hlas, vyrozprávali si niektoré veci a vyžadovali jedna od druhej ešte viac. Musia začať byť na seba tvrdšie. Viem, že to nie je pohodlné, no o tom to je. Práve vtedy sa staneme pravým tímom. 

 

Po niektorých neúspešných zápasoch ste nešetrili kritikou do vlastných radov a vraveli ste o zlyhaní niektorých hráčok v dôležitých momentoch. Bolo to zapríčinené práve tou neskúsenosťou, že hráčky v týchto situáciách robili chyby?

Sú hráčky, ktoré majú niečo odohraté a také zbytočné chyby by nemali robiť. Nemôžeme sa schovávať za neskúsenosť. Chýbala koncentrácia a chýbala schopnosť urobiť v danej chvíli kľúčové rozhodnutie. Zlyhali sme v individuálnych veciach. Boli to tvrdé chyby, z ktorých dúfam, že sme sa poučili.

 

Vedenie klubu sa vyjadrilo, že sa bude snažiť o to, aby Čajky hrali Európsky pohár aj v budúcej sezóne. Nakoľko je podľa Vás dôležité, hrať v súťaži, akou je EuroCup?

Je to kľúčové. Pre výkonnosť hráčok i vývoj klubu je dôležité, aby sme hrali takéto súťaže. Je treba pocítiť konkurenciu na najvyššej úrovni. Iba toto je cesta. Viem že je ťažké, zohnať financie. Ja v tomto veľmi rešpektujem naše vedenie a obdivujem ich, pretože robia skvelú prácu. Pevne verím, že sa  podarí hrať EuroCup aj budúci rok.

 

Teraz budete sústrediť už len na extraligu a Slovenský pohár. Budete obhajovať druhé a tretie miesto, no Čajky sú klubom s najvyššími ambíciami. Je reálne posunúť sa na úplný vrchol slovenského basketbalu?

Netreba byť veľkohubý. Obrovsky rešpektujem Košice i Ružomberok. Vedenie, tréneri i hráčky týchto klubov robia výbornú prácu a sú nám konkurenciou. My máme svoje ambície, budeme pracovať najlepšie, ako vieme a uvidíme na čo to bude stačiť. Súťaž bude ešte veľmi zaujímavá a veľmi sa na to teším.

 

 T. Horký

 

 

Reklama