Martin Pospíšil: Uplynulá sezóna bola pre Piešťanské Čajky prelomová

03.05.2016

Basketbalistky Piešťanských Čajok majú za sebou veľmi náročnú sezónu. Okrem extraligy a Slovenského pohára bojovali prvýkrát aj v Európskom pohári FIBA. Čajky v oboch slovenských súťažiach získali strieborné medaily a aj v európskom meradle príjemne prekvapili. Svoj štvrtý ročník pri Čajkách zažil aj tréner Martin Pospíšil, ktorý nám zhodnotil sezónu 2015/2016. 

 

Sezóna Piešťanských Čajok bola zložená z troch častí, ktoré si postupne rozanalyzujeme. Prvým obdobím bolo účinkovanie v Európskom pohári. Ako sa s odstupom času, pozeráte na výkony a výsledky, ktoré ste v tejto súťaži dosiahli?

Túto súťaž sme hrali prvýkrát a v skupine sme narazili na mimoriadne kvalitné družstvá. Dokázali sme im však konkurovať a do posledného zápasu sme boli v hre o postup. Podávali sme výkony nad očakávania a dosiahnuté výsledky si veľmi vážime. Vyhrať dvakrát v Turecku sa nestáva často slovenské a dokonca i európske pomery je to neobvyklé. Je škoda, že sme nepridali takú čerešničku, ktorou mohol byť postup do osemfinále. Víťazstvá boli skvelé a sú to pre nás zážitky na celý život. O kvalite našich výkonov svedčí, aj to že Sparta&K Moskovská oblasť i Besiktas Istanbul hrali štvrťfinále, i semifinále EuroCupu.

 

Druhým vrcholom sezóny bol Slovenský pohár, no ešte predtým trápili piešťanský tím rôzne problémy...

Je pravda, že sme zdravotné problémy i také, ktoré nesúviseli priamo s basketbalom. Američanky museli zostať dlhšie doma, mali sme zranené hráčky. Trpeli sme výpadkami a prakticky celá základná päťka nebola k dispozícii. Museli sme vybudovať nové úlohy pre baby, doplnili sme káder a v januári a februári museli niektoré hráčky odohrať veľkú porciu minút. Či už to bola Terez Páleníková, Nika Dudášová, Sabi Oroszová. Dokázali sa s tým vysporiadať a svoje spoluhráčky dobre zastúpili.

 

Na Slovenskom pohári ste si zahrali vo finále, no opäť ste nedokázali vyzrieť na Good Angels. Vnímate strieborné medaile ako úspech?

Obdobie Slovenského pohára bolo pre nás stabilizačné a konečne sme mali k dispozícii takmer kompletný káder. Podarilo sa nám získať druhé miesto. Prešili sme cez Ružomberok v semifinále a vo finále sme konkurovali Good Angels. Chceli sme získať trofej, no Košičanky mali silný tím. Druhé miesto však treba hodnotiť ako úspech, no bolo našou úlohou dostať sa do finále.

 

Záverečná časť sezóny sa niesla v duchu vyraďovacích bojov v play-off. V ňom ste si opäť zahrali finále, na Good Angels ste si verili, no prekvapenie sa opäť nekonalo. V čom hľadať príčiny, že ste nedokázali košický celok viac potrápiť?

Play-off začalo veľmi zle a štvrťfinále sme vôbec nehrali. V semifinále s Ružomberkom sme potvrdili našu kvalitu a dokázali sme vyhrať 3:0 na zápasy, hoci boli ťažkým súperom. Od finále s Good Angels som očakával viac. Blízko sme boli v prvom zápase, kedy sme sa dostali na štyri body. Kľúčové situácie sme však nedokázali zvládnuť. Naša výkonnostná krivka vo finále jednoducho na Košičanky nestačila. Mali sme pasáže, kedy sme hrali veľmi dobre a dokázali sme sa im vyrovnať. Boli však aj také, kde sme zlyhávali. Za tie výpadky sme si nezaslúžili vybojovať viac.

 

Košický tím prešiel pred play-off niekoľkými zmenami. Skončil tréner Kováčik, odišli obe Američanky...Nebola teraz najlepšia príležitosť Good Angels viac potrápiť?

V druhej časti sezóny sme mali veľa výpadkov. Role hráčok sa neustále menili, v tréningovom procese nás bolo menej a päť na päť sme hrali až pred play-off. To malo dopad aj na výsledky a výkonnosť. Hoci Good Angels mali pred play-off zemetrasenie, ich káder ostal stále kvalitný. Väčšina hráčok hrala Euroligu a tam získavali obrovské skúsenosti. Toto pokladám za najväčšie negatívum v zápasoch proti Good Angels. Oni majú odohratých oveľa viac ťažkých zápasov v Európskych súťažiach za posledné sezóny a to ich posúva ďalej. Aj u nás bolo vidieť, že keď sme hrali v Eurocupe, naša výkonnosť stúpala.

 

Tím Čajok potvrdil, že patrí k ženskej basketbalovej špičke na Slovensku. Vo viacerých zápasoch si však nedokázal udržať konštantnú výkonnosť a v pasážach zápasu boli rôzne výkyvy. V čom vidíte príčinu?

Momentálne elitný Európsky basketbal sa musí hrať počas celých 40 minút. Je to o chybách. Kto ich spraví menej, víťazí. Kvalitný súperi trestajú každú chybu. Či už v Eurocupe, alebo u nás Ružomberok, či Good Angels. Len na tom sa môžeme učiť to eliminovať. Potrebujeme hrať čo najviac ťažkých zápasov

 

Po Európskom pohári v tíme skončila rozohrávačka Kateřina Bartoňová. Na jej pozícii zaskakovali Marta Páleníková a Zuzana Pilátová, no obe sa zranili a družstvo ostalo bez klasickej jednotky. Ako veľmi to ovplyvnilo hru družstva?

Je to dôležitý faktor z pohľadu celej sezóny. Keď u nás skončila Bartoňová tak sme sa chceli oprieť o Zuzku Pilátová a Martu Páleníkovú, ktoré na tejto pozícii vedia zahrať. Zrazu sa však obe zranili a ostali sme bez klasickej rozohrávačky. Hrať bez klasickej jednotky je mimoriadne ťažké. Tento post sme zverili Nike Dudášovej, ktorá tam predtým nikdy nehrala. Bolo to zo začiatku cítiť, no dokázala sa s tým dobre vyrovnať a ukázala, že tam môže zaskočiť. Pokiaľ by tam bola dlhšie etablovaná, bolo by to ešte lepšie.

 

Máte už predstavu o obsadení tohto postu pre budúcu sezónu?

Je to jedna z cieľových vecí. V tejto pozícii pomôcť, či už Dudášová alebo Marta Páleníková, no každý tím potrebuje klasickú strednú rozohrávačku. Je to mozog družstva, dáva hre myšlienku i skúsenosť. Budeme sa touto otázkou v najbližších týždňoch určite zaoberať. Nie je jednoduché, aby na tejto pozícii hrali hráčky, pre ktoré to je sekundárna pozícia.

 

Piešťanské Čajky sa zrejme nevyhnú niektorým zmenám v kádri. Máte už predstavu, na ktorých postoch sa budete chcieť posilniť?

Vždy sa pozeráme do kvality a v nasledujúcich dňoch sa bude tvoriť koncepcia pre nasledujúcu sezónu. Niektoré hráčky ukázali, že obstáli aj v európskom meradle, pre niektoré to bol možno príliš veľké sústo. Chceme vyskladať tím, čo najkvalitnejšie a je možné, že určité pozície sa budú meniť. Niektoré hráčky zlyhali v kľúčových momentoch, a potrebujeme aby sme ich zvládali. Sú rôzne teórie, ktoré budeme riešiť. Chceme byť konkurencieschopný v Európskom meradle.

 

Ďalšou veľkou zmenou pred sezónou bolo, že ste sa presťahovali do novučičkej Diplomat arény. Čo to znamenalo pre tím z hľadiska tréningového procesu a zázemia?

V tomto bola najväčšia zmena. Pominulé roky to bolo oveľa ťažšie, keď sme hrali a trénovali na gymnáziu. Teraz sme mali perfektné zázemie a mohli sme pracovať, ako sme uznali za vhodné. Vychutnávali sme si to, dalo sa zlepšovať, mohli sme trénovať, čo sme potrebovali. Všetko to je veľmi pozitívny prísľub do budúcna. Teraz sme už ozaj pracovali v profesionálnych podmienkach.

 

Do novej haly ste dokázali prilákať aj veľa fanúšikov. Viackrát vás povzbudzovali zaplnené tribúny. Boli pre vás hnacím motorom?

Vnímam to tak, že táto sezóna bola pre Piešťany prelomová. Aspoň ja to tak cítim. Piešťany si zvykajú na kvalitný ženský basketbal. Ľudia začali chodiť a veľmi nám pomáhali. Vítili sme ich za sebou a družstvu to ohromne pomáhalo. Za toto všetkým veľmi ďakujem. Budeme robiť, všetko preto aby sme ľudom ponúkli aj v budúcom ročníku kvalitný basketbal, a že nás budú naďalej povzbudzovať a budú našim šiestym hráčom.

 

Aký je najbližší program piešťanského tímu?

Baby teraz dostanú zhruba na mesiac voľno a 28. mája by sme mali začať s prípravou. V prvom týždni prebehne rôzne testovanie a potom sa bude pracovať na odstraňovaní a zlepšení nedostatkov aj individuálnych zručností. Potom dostanú dievčatá na júl opäť voľno, kde však budú mať individuálne tréningové plány a od augusta začneme už prípravu na ďalšiu sezónu. 

 

Piešťanský týždeň - Tomáš Horký 

 

 

 

 

 

Reklama