Páleníková a Slamová v elitnej desiatke ankety Najlepšia basketbalistka roka 2017

13.02.2018

Pivotka talianskeho Famila Wuber Schio Žofia Hruščáková a pivot Interu Bratislava Radoslav Rančík sa stali najlepšími basketbalistami Slovenska za rok 2017 v ankete Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA). Rozhodlo o tom hlasovanie médií, verejnosti a basketbalových odborníkov. V elitnej ženskej desiatke sa umiestnili aj dve hráčky Piešťanských Čajok – Terézia Páleníková na šiestom mieste a Angelika Slamová na deviatom.

 

Slovenská reprezentantka Žofia Hrušťáková sa stala druhýkrát víťazkou ankety. Hruščáková pôsobila v predchádzajúcom ročníku v maďarskom klube CMB Cargo-UNI Győr, s ktorým sa umiestnila na štvrtom mieste. Počas leta zamierila do Talianska, najskôr začínala aktuálny ročník v Dike Basket Neapol, aby sa v decembri presunula do euroligového tímu Famila Wuber Schio. „Som veľmi šťastná, že sa mi podarilo obhájiť. Bol to náročný rok, zastavilo ma zranenie na konci sezóny, kvôli ktorému som nemohla byť na majstrovstvách Európy. Následne som začala pôsobiť v Taliansku, rozohrala som sa v Neapole a potom som prestúpila do euroligového Schia. Myslím si, že zatiaľ len kladne hodnotím sezónu,“ uviedla čerstvá víťazka. Na medailových pozíciách v kategórii žien skončilo košické duo, druhé miesto obsadila Barbora Bálintová a tretia bola Zuzana Žirková.

 

Basketbalový svetobežník v žlto-čiernych farbách má za sebou najúspešnejšiu sezónu na Slovensku. S Interom sa najskôr dostal do finále Slovenského pohára, aby o tri mesiace neskôr vo veku 37 rokov prvýkrát dvíhal nad hlavu trofej pre majstra Slovenska. V lete sa okrem toho vrátil po sedemročnej odmlke do reprezentačného tímu. V mladom tíme trénera Ivana Rudeža patril podľa očakávania k lídrom na palubovke. Rančík sa stal víťazom ankety už ôsmykrát vo svojej kariére (2007, 2008, 2009, 2013, 2014, 2015 a 2016). „Nepoznám človeka, ktorého by netešili víťazstvá. Ak ho netešia, tak to robí zo zlých dôvodov (úsmev). Je to výsledok nielen mojej práce počas sezóny, ale aj mimo sezónu. Je to kombinácia viacerých faktorov, bez mojich spoluhráčov, trénerov a funkcionárov, ktorí vytvárajú úžasnú pôdu, by som to nedal. Samozrejme, veľká vďaka patrí aj mojej rodine, pretože oni robia naozaj veľa pre to, aby som mal doma pohodu a mohol sa koncentrovať len na basketbal,“ povedal k obhajobe prvenstva Rančík. Druhé miesto medzi mužmi obsadil jeho tímový kolega Michal Baťka, na tretej pozícii je pivot KB Košice Peter Sedmák.

 

Obhájiť primát z predchádzajúcej roka sa podarilo aj Natálii Hejkovej v kategórii „Tréner roka“. S českým ZVVZ USK Praha podľa očakávania obhájila titul majsterky Česka, v Eurolige sa opäť so svojim tímom dostala medzi najlepšiu štvorku. „Bol to pekný rok, ale vždy v pozadí toho roku bude v mojej mysli moment, že sa nepodaril úplne. S klubom sme postúpili do Final Four Euroligy, v semifinále sme boli 1,6 sekundy od finále. Mnohí hovorili, že keby sme postúpili do finále, tak by sme mali veľkú šancu na víťazstvo. Toto ma bude mátať dlho, bola to úplne zbytočná semifinálová prehra,“ zhodnotila predchádzajúci rok úspešná trénerka. V kategórií najlepších trénerov obsadil piatu priečku kouč Piešťanských Čajok Martin Pospíšil.

 

Rovnakého víťaza mala aj kategória „Mládežnícky tréner roka“, kde sa víťazom stal Richard Ďuriš. Ten debutoval s reprezentačným tímom chlapcov do 18 rokov medzi európskou špičkou, ale na domácom šampionáte sa mu nepodarilo udržať v „áčku“.

 

Chlapčenským talentom roka sa stal hráč americkej univerzite Syracuse Marek Doležaj, medzi dievčatami triumfovala Nikola Kováčiková z MBK Ružomberok. „Keď som to zistila, tak ma to veľmi potešilo. Som rada, že to takto dopadlo. Fakt som to nečakala. Som vďačná, že ma opäť zvolili,“ vyjadrila sa slovenská reprezentantka. Na základe rozhodnutia komisie rozhodcov SBA sa najlepším rozhodcom stal Zdenko Tomašovič.

 

V 3×3 basketbale uspeli Ondrej Haviar z tímu „Energy Team 69“ a Alexandra Riecka z družstva „Vydýchané z lavičky“.

 

Najlepší basketbalisti Slovenska 2017 podľa ankety SBA:

 

Muži: 1. Radoslav Rančík 372, 2. Michal Baťka (obaja Inter Bratislava) 306, 3. Peter Sedmák (KB Košice) 200, 4. Tomáš Mrviš (Inter Bratislava) 185, 5. Mário Ihring (Betaland Capo d’Orlando/Tal.) 150,  6. Roman Marko (DEKSTONE Tuři Svitavy/ČR) 127, 7. Pavol Lošonský (Iskra Svit) 119,  8. Milan Žiak (Levickí Patrioti) 95, 9. Richard Körner (KB Košice) 92, 10. Kyle Matthew Kuric (Zenit Petrohrad/Rus.) 65 bodov

 

Ženy: 1. Žofia Hruščáková (Famila Wuber Schio/Tal.) 319, 2. Barbora Bálintová 302, 3. Zuzana Žirková (obe Good Angels Košice) 246, 4. Marie Růžičková (Umana Reyer Benátky/Tal.) 204, 5. Sabína Oroszová (Fila San Martino di Lupari/Tal.) 173, 6. Terézia Páleníková (Piešťanské Čajky) 156, 7. Anna Jurčenková (Good Angels Košice) 101, 8. Katarína Tetemondová (Union Saint-Amand/Fr. ) 82, 9. Angelika Slamová (Piešťanské Čajky) 72, 10. Romana Vyňuchalová (ŠBK Šamorín) 56 bodov

 

Tréner roka: 1. Natália Hejková (ZVVZ USK Praha/ČR) 204, 2. Michal Madzin (Iskra Svit) 87,  3. Štefan Svitek (ženy Maďarska, ženy ČR, DVTK Miškovec/Maď.) 82, 4. Peter Jankovič (Good Angels Košice) 69, 5. Martin Pospíšil (Piešťanské Čajky) 46 bodov

 

Mládežnícky tréner roka: 1. Richard Ďuriš (B.S.C. Bratislava, tím chlapcov SR do 18 rokov) 66, 2. Juraj Suja (MBK Ružomberok, ženy SR do 20 rokov) 48, 3. Peter Torda (IMC Považská Bystrica) 44 bodov

 

Chlapčenský talent roka: 1. Marek Doležaj (Syracuse Orange/USA) 300 bodov

 

Dievčenský talent roka: 1. Nikola Kováčiková (MBK Ružomberok) 184 bodov

 

Najlepší hráč 3×3 basketbalu: 1. Ondrej Haviar (Energy Team 69)

 

Najlepšia hráčka 3×3 basketbalu: 1. Alexandra Riecka (Vydýchané z lavičky)

 

Najlepší rozhodca roka 2017: Zdenko Tomašovič (na základe rozhodnutia komisie rozhodcov SBA).

 

Zdroj: slovakbasket.sk

 

 

 

Postup do skupinovej fázy Eurocupu – to je dnešný cieľ Čajok!

Už dnes sa rozhodne o tom, či si Piešťanské Čajky po roku opäť zahrajú skupinovú fázu Európskeho pohára FIBA. Čajky dnes privítajú v odvetnom dueli kvalifikácie maďarský celok PEAC Pécs, ktorý porazili na ich palubovke 74:64. Piešťanské basketbalistky sú odhodlané pobiť sa o postup zo všetkých síl.

Čajky pred odvetným duelom s Pécsom nabudilo víkendové historicky prvé súťažné víťazstvo nad Good Angels Košice. Presne 900 dní trvajúca séria 68 víťazných extraligových stretnutí basketbalistiek Good Angels Košice sa skončila v sobotu práve v Piešťanoch, keď Čajky vyhrali 75:70.

"Pred pár dňami, keď na nás v Pécsi ešte iba čakal prvý zápas kvalifikácie o postup do Európskeho pohára FIBA a následne domáce stretnutie proti Good Angels, by som povedal, že zostať bez prehry po týchto dvoch náročných zápasoch by bolo skvelé. Teraz tvrdím, že je to všetko skutočne pekné, ale nepreceňujeme to, lebo stále je iba úvod sezóny," skonštatoval tréner Martin Pospíšil. Práve on vedie Čajky od ich vstupu do extraligy a radoval sa teda z prvého triumfu nad najsilnejším protivníkom pod domácimi košmi.

"Ukázali sme teraz, že vieme zdolať aj Good Angels, čo je dobré, ale postupujeme krok za krokom. Sezóna je dlhá a môže sa počas nej udiať veľa vecí, 'stačí' zaspať určitý úsek a môže sa to vypomstiť. Nepozeráme sa ďaleko, nesnívame, všetko naše sústredenie smeruje na najbližší zápas. Víťazstvo nad Košicami je pre nás veľkou vzpruhou pred stredajšou odvetou s Pécsom. Dokázali sme si, že môžeme zdolať aj veľmi silné družstvá, ale je tu nový zápas a nový deň. Treba v tom pokračovať," doplnil Pospíšil.

Piešťanské Čajky si minulý týždeň z Maďarska priviezli cenné 10-bodové víťazstvo 74:64, do skupinovej fázy EP FIBA ich v odvete posunie aj prehra o 9 bodov. "Do každého zápasu vstupujeme s víťazným imperatívom. Máme pred sebou veľkú výzvu, naším jednoznačným cieľom už pred prvým duelom bol postup. Urobíme preň všetko," dodal kouč piešťanského tímu.

Reklama