Piešťanské Čajky vedú tabuľku extraligy, ale na začiatku sezóny sú v nevšednej situácii

okt 2, 2019 | SPRAVY | 0 comments

Až do konca tohto týždňa, keď ich môžu vystriedať hráčky majstrovského MBK Ružomberok, budú na čele tabuľky extraligy basketbalistiek Piešťanské Čajky. Dostali sa naň vďaka dvom víťazstvám doma, najprv v sobotu zdolali tím Dubček Bratislava 95:50 a potom v nedeľu Young Angels Košice 69:51.

Viac než úspešné výsledky, keďže tie bolo možné predpokladať, zaujalo, že vicemajstrovský tím využil v nedeľnej predohrávke 4. kola proti Košiciam iba sedem hráčok. „Viac sme ich nemali k dispozícii, zdravotný stav dievčat vôbec nie je ideálny,“ prekvapil nás svojou informáciou piešťanský tréner Richard Kucsa. „V porovnaní so sobotou, keď sme už takisto mali okyptený káder a mohlo nastúpiť deväť hráčok, ubudli totiž dve dievčatá. V zápase proti ,Dubčeku’ si vykĺbili ramená Terézia Sailerová aj Alexandra Baburová. Na druhý deň ozaj nemohli hrať.“

Vzhľadom na túto skutočnosť bolo vcelku nečakané, že sa stretnutie Piešťany – Košice odvíjalo plne v réžii domáceho družstva. To viedlo už po úvodnej štvrtine 31:14 a po tretej desaťminútovke vyše 20-bodovým rozdielom 59:38 (predtým aj 54:31). „Rozhodujúci bol náš úspešný vstup do zápasu. Získali sme postupne vysoký náskok, ktorý sme ku koncu stretnutia bez väčších problémov kontrolovali,“ skonštatoval piešťanský kouč, ktorému tentoraz stačilo sedem zdravých hráčok. Konkrétne Američanka Jessica Januaryová, Katarína Tetemondová, Dominika Deptová, Švédka Danielle Hamiltonová-Carterová, Martina Dovčíková, Chorvátka Matea Tadičová a Alexandra Hašková.  

Toto číslo však znamená, že káder, v ktorom je na súpiske 14 mien, sa cvrkol presne na polovicu. Dvojicu Sailerová, Baburová, ktorá hrala v sobotu v úvodnom kole extraligy, sme už spomenuli. Simona Majtásová a Tatiana Bábiková sú v rekonvalescencii, mimo hry je zatiaľ aj Ema Mihaljevičová. Chýba ešte Kanaďanka Yasmine Bidikuindilová a jej krajanka Jessica Lubinová.

„Asi niekedy v decembri, sa zrejme objaví na ihrisku Lubinová, ktorá má únavovú zlomeninu. Bidikundilová utrpela zranenie ruky na nedávnom prípravnom turnaji v Trutnove, ale je možné, že bude môcť hrať na konci tohto týždňa v Brne na turnaji EWBL. Črtá sa, že by sme mali k dispozícii osem hráčok schopných zapojiť sa do hry, teda vrátane tých, čo nastúpili v nedeľu proti Košiciam,“ pokračoval Richard Kucsa.

V moravskej metropole nastúpia Čajky v piatok proti ruskému Dinamu Moskva, v sobotu budú hrať s takisto ruským BC Nika Syktyvkar a v nedeľu si zmerajú schopnosti s domácimi Žabinami Brno. Bez ohľadu na nekompletný káder, nastúpia Piešťany na každý duel s úmyslom zvíťaziť. Iný prístup tréner ani nepripúšťa. „Nejdeme si robiť žiadne alibi. Každá z hráčok, aspoň verím, sa bude usilovať na ihrisku o maximálny výkon. Na čo to však bude stačiť, to sa ešte len ukáže,“ skonštatoval.

Vzhľadom na päť legionárok v kolektíve a viaceré šikovné Slovenky, ktoré boli, sú, ba aj budú reprezentantky našej krajiny, sa o Piešťanoch právom hovorí ako jednom z vážnych kandidátov na slovenský titul. „Teraz ešte je priskoro o tom hovoriť. Súčasne nás teší, že takto o nás hovoria aj odborníci. Isteže, nechceme poľaviť z nášho úsilia, stále chceme našu hru zlepšovať. Rozhodujúca fáza sezóny je však ešte priďaleko. Na ňu budeme potrebovať kompletný káder, aby sme mohli myslieť na najvyššie ciele. Teraz sme spokojní akurát s tým, že sme začali extraligovú sezónu dvoma víťazstvami,“ zhrnul Richard Kucsa hlavné pocity, ktoré prevládajú v kolektíve Piešťanských Čajok.

TOMÁŠ GROSMANN