Čajky majú za sebou najlepšie účinkovanie v Eurocupe, Jankovič: Ak sa chceme posúvať, tak sa treba konfrontovať

jan 13, 2023 | SPRAVY | 0 comments

Historický postup a účasť v play off, dvakrát vypredaná Diplomat aréna a veľké okamihy, tak by sa dalo v skratke zhrnúť 8-zápasové dobrodružstvo Piešťanských Čajok v aktuálnej edícii Eurocupu. O účinkovaní tímu, význame hrať túto súťaž a celkovom hodnotení sme sa rozprávali s trénerom Petrom Jankovičom.

„Naše účinkovanie v Eurocupe by som zhodnotil pozitívne, odohrali sme v ňom 8 ťažkých zápasov. Hneď v prvom zápase sme dokázali držať krok s Gorzówom, následne sme zdolali veľký Galatasaray. Myslím si, že ani v play off sme neboli len do počtu. Oba zápasy s Pécsom boli extrémne vyrovnané, v oboch prípadoch sa dá povedať, že ich rozhodli dve strely. Som rád, že sme mohli naberať nové skúsenosti,“ odštartoval hodnotenie kouč Čajok.

S maďarským tímom dokázali v oboch prípadoch hrať Piešťany vyrovnané partie, napokon vždy prehrali rovnakým 6-bodovým rozdielom – 62:68 a 57:63, a so súťažou sa po prvom kole play off rozlúčili. „Postup nám unikol asi kvôli dlhšej pauze, ktorú sme mali medzi zápasmi. Vypadli sme z rytmu, všetky dievčatá mali voľno medzi sviatkami. Chýbala nám súhra, zápasové tempo, pretože po poslednom predvianočnom stretnutí sme hrali hneď Eurocup. Bolo cítiť rozdiel, nebola tam taká herná pohoda. Dá sa povedať, že Pécs vyhral na základe kvalitnejšej ligy, každý týždeň hrajú ťažký zápas. Počas sviatkov odohrali dve stretnutia, čiže asi toto bol najmarkantnejší rozdiel,“ myslí si Jankovič.

Pri dvojzápase s Pécsom sa ešte natískala otázka, aký vplyv mala v odvete absencia Gabriely Andělovej, ktoré pred odchodom ochorela, respektíve nie taká výrazná produktivita zahraničných hráčok. Svoj pohľad na to poskytol tréner: „Ťažko povedať, či o výsledku rozhodla absencia Gabriely Andělovej v druhom stretnutí. Možno by sa zápas vyvíjal inak, to už teraz nezistíme. Ja som veľmi rád, že dievčatá, ktoré museli zaskočiť z lavičky, tak ukázali potenciál a kvalitu, čiže sme ju dokázali nahradiť a stále sme boli v hre. Priznal to aj Pécs, že aj napriek tomu, že nám chýbala dôležitá hráčka, tak sme boli dôstojným súperom a museli do konca bojovať. Ťažko povedať, či sú to slabšie strelecké dni, keď nás zo začiatku nebral nik vážne, tak obrana býva na inej úrovni. Jamesová bola zo začiatku sezóny najlepšou strelkyňou Eurocupu, takže si na ňu začali dávať pozor a stále to bolo ťažšie. Keď sme ukázali potenciál a kvalitu, tak aj súperi nás začali brať vážnejšie. Skôr by som to pripísal tomuto. Sú to citeľné straty, ale sme profesionálny tím a musíme sa s tým vyrovnať. Každá jedna hráčka má moju dôveru a keď nastúpi, tak chcem, aby hrala na 110 percent svojich možností.“

  • Facebook

Vrátime sa ešte ku skupinovej fáze, ktorá mala pre Piešťany historické parametre. Vytvorili si v nej nové výsledkové maximum, keď v C-skupine uhrali zhodne po 3 víťazstvá a 3 prehry a premiérovo si zabezpečili postup do ďalšej fázy súťaže. „Keď postúpila Banská Bystrica do našej skupiny, tak sa asi čakalo, že s nimi vyhráme. Výsledky nehovoria o tom, ale boli to ťažké stretnutia, v ktorých treba hrať naplno. V Eurocupe je to o to dôležitejšie, keďže ide aj o skóre. Za tie ‘povinné‘ víťazstvá som rád, že sme ich zvládli. Doma s Gorzówom to bol veľmi dobrý prvý zápas, ktorý sme prehrali o 2 body a nechýbalo veľa, aby sme ich zdolali a mali ďalší veľký výsledok. Doteraz prehral v sezóne len dva zápasy, oba v Eurocupe. Veľké víťazstvo pre klub a slovenský basketbal nad Galatasarayom, čo nám celkovo prinieslo bilanciu 3-3, plusové skóre a postup. Som nadmieru spokojný,“ vyjadril sa Jankovič.

Najpamätnejší moment prišiel v domácom stretnutí s tureckým veľkoklubom Galatasaray Istanbul. Víťazstvo nad ním doslova letelo do slovenského športového éteru a povestný poprask urobilo aj za našimi hranicami. Na 9. november 2022 sa v Piešťanoch ešte bude dlho spomínať: „Už som mal s Galatasarayom skúsenosť, dokonca sme ho s Košicami vyradili vo štvrťfinále Eurocupu, ale víťazstvo nad týmto klubom bol pre každého obrovský úspech, hlavne pre mladšie hráčky, ktoré prvýkrát takýto tím videli. Jednak je to veľký zážitok, obrovská skúsenosť a všetci sme z toho boli veľmi nadšení. Atmosféra v hale, to sú veci, na ktoré sa nezabúda a navždy zostanú s týmto zápasom späté. Obrovská česť, že sme bojovali a zdolali takéhoto veľkého súpera.“

  • Facebook

Ďalší dôležitý okamih prišiel 14. decembra, keď sa po prehre v Istanbule dozvedeli, že aj napriek neúspechu, postupujú Čajky medzi 32 najlepších tímov súťaže. „Radosť bola veľká. Už po štvrtom, piatom zápase sme sa pozerali na postupové alternatívy. Tým, že sme mali nahrané skóre a v ďalších skupinách sa to vyvíjalo podľa našich predstáv, tak sme vedeli, že prehra v Istanbule nám nemusí ublížiť. Samozrejme, nie obrovským rozdielom, to bolo pre nás podstatné. Keď prišla od FIBA oficiálna správa, že sme postúpili ako jeden z najlepších celkov z tretieho miesta, tak bola veľmi fajn. Historicky prvý postup do play off Eurocupu si treba vážiť a pamätať si ho. Nie sú to veci, ktoré sa dejú každý deň, hlavne pre takýto malý klub, ako sme my. Treba byť pokorní a vnímať tieto veci s rešpektom,“ vrátil sa Jankovič k tomuto okamihu.

Eurocupové snaženie ocenili aj fanúšikovia, v prípade Galatasarayu a Pécsu sa dvakrát dokonca podarilo vypredať Diplomat arénu. Fanúšikovia kvalitného ženského basketbalu si ale našli cestu do haly aj na ostatných súperov. „Pred sezónou sme vedeli, že Eurocup je pre nás alfa a omega a pre divákov to bude tiež veľmi atraktívne, keď sme dostali Gorzów a Galatasaray. Teší ma, že sme dokázali naplniť Diplomat arénu. Proti Galatasarayu ľudia pomaly viseli zo stropu, sedeli na schodoch a boli všade. Patrí im obrovská vďaka za to, ako nás povzbudzovali. Dokonca za nami vycestovali do Gorzówa, to sú veci, ktoré sú v dnešnom svete veľmi vzácne. Nielen za mňa, ale môžem povedať aj za celý tím, že si to vážime, že máme takých fanúšikov, ktorí nás povzbudzujú, aj keď sa nám nedarí. Pevne verím, že si nájdu cestu do hľadiska aj na ligu. Šport sa robí pre ľudí a som rád, že my, ako účinkujúci, im dávame zážitok z vystúpenia a majú pozitívny prístup. Stále môžeme aj po Eurocupe niečo ukázať, ideme sa teraz biť o trofeje. Začína pre nás najdôležitejšia časť sezóny,“ pochválil podporu z publika šéf piešťanskej lavičky.

  • Facebook

Vekový priemer Čajok je 24 rokov, pre mnohé z nich to bola prvá skúsenosť s veľkou európskou súťažou. Čo prinieslo týchto 8 zápasov družstvu? „Sú to skúsenosti zo zápasov, ktoré sa nehrajú každý týždeň. Hlavne mladšie hráčky, ktoré tu začínajú, tak zažili prvýkrát takúto atmosféru a vedeli, že si zahrajú v 6 zápasoch, na ktoré nezabudnú. Myslím si, že každý jeden zápas sme si užívali. Som rád, že sme mohli maximálne koncentrovaní, plniť pokyny, na ktorých sme sa dohodli. V žiadnom zápase sme neboli fackovacím panákom, čo je fajn. Prehrať na Galatasarayi o 24 bodov nie je také strašné, bojovali sme do konca. Veľa skúseností aj pre členov realizačného tímu. Mladé hráčky videli, ako to funguje v slovenskom tíme a ako v Európe. Videli sme, kde sme my a Európa. Môžeme sa stále tešiť z toho, že môžeme v týchto našich podmienkach vykonávať maximum. Nemusím zachádzať ani ďaleko, v Pécsi je akadémia, ktorá sa nedá ani opísať, to nedoženieme, ani keby sme išli naproti. Buďme radi za to, čo máme, treba si to vážiť a pracovať najlepšie, ako sa dá,“ odpovedal tréner tímu.

V porovnaní s ostatnými tímami, napríklad v piešťanskej skupine, bolo cítiť, že klubu z kúpeľného mesta chýba dlhodobo väčšia porcia náročných zápasov. Nie je na mieste tak účinkovanie ešte v nejakej nadnárodnej súťaži, ako bola v minulosti Stredoeurópska alebo Východoeurópska liga? „Je pravda, že kvalita našej ligy nie je až na takej vysokej úrovni, ale nechcem nikoho dehonestovať, pretože zápasy majú význam samozrejme. V podobe Ružomberka, Banskej Bystrice a Šamorína máme nebezpečných súperov. Nedá sa to porovnávať s ligami, v ktorých sa točia oveľa väčšie peniaze a preto som rád, že slovenská liga vôbec funguje tak, ako funguje. Veľa dievčat sa stále môže venovať športu, ktorí majú radi. Ak narazíme na spodnú štvorku, tak vieme pošetriť sily a dať šancu dievčatám z lavičky, čiže v Eurocupe sme vedeli viac využiť nosnejšie hráčky. Na ťažšiu ligu a pohár treba byť väčšiu rotáciu samozrejme, to ide do peňazí a navyšovaní rozpočtu. Stále hovorím, prikrývajme sa takou perinou, na ktorú máme. Nemyslím si, že v týchto podmienkach by bolo vhodné hrať ešte ďalšiu súťaž,“ myslí si Jankovič.

Na záver hodnotiaceho rozhovoru prišla na pretras téma, či je pre samotný klub a slovenský ženský basketbal prospešné prihlasovanie do Eurocupu. Ako už prezradil športový manažér Tomáš Horký v rozhovore, zo súťaže nemajú žiaden profit v podobe finančných bonusov. „Klub to stojí navyše peniaze, ale myslím si, že stále to má význam. Ak sa chceme posúvať a hlavne zviditeľňovať Piešťanské Čajky v Európe, tak sa treba konfrontovať a hrať pohár, najlepšie organizovaný FIBA. Je to prospešné pre klubový basketbal, tiež pre slovenský basketbal, ale hlavne pre tento klub. Je to veľká česť a v tejto sezóne Čajky ukázali potenciál, že niektoré tímy už budú vedieť, kde sa nachádzajú Piešťany a Slovensko. Z tohto pohľadu je to veľmi potrebné. Ako minulý rok dokázal Ružomberok uhrať výborné výsledky a postúpiť zo skupiny, tak sme to teraz dokázali my. Je to na dobrej ceste a stále dokážeme byť konkurencieschopní kvalitnejším tímom, s oveľa vyššími rozpočtami. Vďaka nášmu prezidentovi p. Nerádovi sme si mohli zahrať Eurocup,“ dodal na záver tréner Čajok.

(md), Foto: Lukáš Droppan