Kľúčové zápasy v EWBL. Čajky privítajú minuloročné víťazky z Horizontu Minsk i silnú Samaru

dec 6, 2021 | SPRAVY | 0 comments

Piešťanské Čajky čaká už počas tohto týždňa druhý turnaj Európskej basketbalovej ligy žien EWBL, ktorý budú od utorka do štvrtka hostiť v domácom prostredí. Čajky na ňom odohrajú dva zápasy proti bieloruskému Horizontu Minsk a ruskému BC Samara. Pre Piešťany ide o kľúčové súboje z hľadiska postupu do play-off.

Čajky vstúpili do skupinovej fázy EWBL na konci októbra v Brne trochu rozpačito. Nevyšiel im prvý zápas s litovským Kibirkstisom Vilnius, ktorému podľahli 47:51. S bieloruským celkom Olimpia Grodno však zvíťazili 74:57 a aktuálne tak majú bilanciu 1:1.

Na tohtotýždňovom domácom turnaji tak už pôjde do tuhého a Čajky potrebujú z hľadiska postupu do play-off uspieť.  „Čakajú nás dvaja atraktívni a veľmi kvalitní súperi. Určite to budú ťažké zápasy, v ktorých nám pôjde o veľa. Máme však výhodou domáceho prostredia, hoci bez divákov no musíme sa na ne plne skoncentrovať a verím, že spravíme ďalší krok smerom k postupu do play-off,“ povedal tréner Piešťanských Čajok Peter Jankovič.

Čajky sa najskôr v utorok o 18:00 predstavia proti bieloruskému Horizontu Minsk. Bieloruský majster, ktorý v uplynulý ročník EWBL celkovo ovládol sa v aktuálnej sezóne predstavil aj v Eurocupe Women, kde však skončil v skupinovej fáze a do vyraďovacej časti nepostúpil. „Ich tím je zložený z bieloruských reprezentantiek, ktoré sú doplnené o šikovné legionárky. Ich momentálna forme nie je úplne najlepšia, ale to nič nemení na tom, že ide o kvalitný tím. Najväčšou hviezdou je zaiste Anastasja Veremeyenka, ktorá je dlhodobo top hráčkou v Európe, ktorá pôsobila vo viacerých veľkokluboch,“ uviedol na margo prvého súpera kouč Piešťan.

Stredajší zápas v rovnakom čase odohrajú piešťanské basketbalistky proti aktuálne piatemu tímu ruskej ligy BC Samara. „Samara je síce nováčikom ruskej najvyššej súťaže, ale podávajú v nej veľmi dobré výkony.  Naposledy dokázali zdolať eurocupový Krasnojarsk. Majú v tíme tri kvalitné zahraničné hráčky, dve Američanky a jednu Kanaďanku, ale i šikovné Rusky. Celkovo hrajú s vysokou zostavou a nepríjemným štýlom basketbalu,“ doplnil k druhému súperovi P. Jankovič.

Vzhľadom na prebiehajúci lockdown sa všetky stretnutia v Diplomat aréne uskutočnia bez prítomnosti fanúšikov. Priame prenosy zo zápasov bude možné sledovať prostredníctvom youtube kanála TV Piešťanské Čajky či na oficiálnej stránke EWBL.

Po neúspešnej kvalifikácii Eurocupu Women je účasť v EWBL jedinou medzinárodnou konfrontáciou v tejto sezóne. Basketbalistky z kúpeľného mesta sú súčasťou tejto nadnárodnej súťaže už piatu sezónu v rade. Doposiaľ najlepším výsledkom Čajok bol postup do Final Four v sezóne 2019/2020, ktoré sa však pre koronavírus napokon neodohralo.

V aktuálnom ročníku EWBL hrá 12 tímov rozdelených do dvoch skupín. Z každej skupiny postúpia štyri najlepšie družstvá do štvrťfinále play-off, po ktorom súťaž vyvrcholí finálovým turnajom Final Four, ktorý je plánované na 25. – 27. marca 2022.

  • Facebook