Čajky doma nezaváhali, finálová séria s Ružomberkom je vyrovnaná!

apr 20, 2022 | SPRAVY | 0 comments

Basketbalistky Piešťanských Čajok uspeli v druhom finálovom stretnutí Niké extraligy žien, na svojej palubovke si poradili s MBK Ružomberok po výsledku 69:61. Domáce nasmerovala k triumfu s 19 bodmi Matea Tadičová a Ke’Shunan Jamesová, najlepšie strelkyne zápasu. Zverenkyne trénera Petra Jankoviča vyrovnali stav finálovej série hranej na tri víťazstvá na 1:1. Ďalší duel je na programe v sobotu 23. apríla o 17.00 h v ružomberskej Koniarni.

Hosťujúca Buknová otvorila strelecký účet druhého finálového zápasu, ale na ďalších 6 minút to boli jediné body Ružomberka. Piešťany otvoril duel dominantne, 13 bodmi v rade si vytvorili dvojciferný náskok. V prvom rade sa opierali o dobrú defenzívu, kolektívny výkon a produkciu Jamesovej. Po ružomberských streleckých suchotách sa hra viac otvorila, Čajky si ale neustále držali trhák. V tejto fáze na domácej strane zabrala Tadičová, so spoluhráčkami sa postarala o vedenie 20:11 po prvej štvrtine. Druhú časť bola v rukách „Ruže“, s hráčkami z lavičky prebrali iniciatívu nad zápasom. Bodovým úsekom 9:2 sa z toho stala vyrovnaná partia, v 6. minúte to navyše umocnila Burová, z čiary trestných hodov upravovala na 24:24. Domáce basketbalistky však obrat nepripúšťali, v dôležitých okamihoch sa mohli opäť oprieť o Tadičovú. Aj s jej prispením svietil po prvom polčase na tabuli priaznivý stav 35:31.

Čajky nepoľavili ani na začiatku druhého polčasu, do karát im zahrali chyby a nedisciplinovanosť Ružomberka. V tejto fáze pomohla bodovo Boothová a opäť Tadičová. Výsledkom bola psychologická a najmä bodová výhoda na piešťanskej strane. Do poslednej 10-minútovky išli za stavu 50:38. Piešťany nič neponechali na náhodu, ešte výraznejšie zveľaďovali hernú dominanciu a náskok. Hosťujúce basketbalistky sa s ubúdajúcim časom snažili otočiť nepriaznivý vývoj stretnutia, ale domáci tím si už nenechal zobrať dôležité víťazstvo z rúk. Koncovka ešte priniesla stíhaciu jazdu Ružomberka, tá už na zisk druhého finálového bodu nestačila. Piešťany využili domácu palubovku a stav série vyrovnali na 1:1.

Niké EXZ – 2. zápas finále:

Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok 69:61 (20:11, 15:20, 15:7, 19:23)

Ružomberok: Jamesová a Tadičová po 19, Martišková 9, Hašková 8, Boothová 6 (Andělová 6, Moravčíková 2, Pirttinenová 0)

Piešťany: Buknová 9, Praženicová 8, Havranová 7, Burová 4, Stašová 0 (Graysová 15, Motleyová 9, Turudičová 5, Pavičová 4)

TH: 16/12 – 17/12, Fauly: 22 – 23, Trojky: 5 – 7, Rozhodovali: Fuska, Šarišský, Obertová, 700 divákov.

/stav série – 1:1/

Povedali po zápase:

Peter Jankovič, tréner Piešťan: „Vyhrali sme ťažký zápas, pre nás hlavne mentálne. Vedeli sme, že ak by sa nám to nepodarilo, tak do Ružomberka už pôjdeme len s veľmi malou šancou. Nádeje zostali živé, je 1:1. Určite spokojnosť. Ako sa hovorí v play off, nehrá sa veľmi na krásu a na rozdiel, ale hrá sa na víťazstvo.“

Matea Tadičová, hráčka Piešťan: „Teší ma to. V prvom zápase, ktorý sme prehrali, sme mali veľmi zlú percentuálnu úspešnosť streľby. Teraz sme ukázali, že na to máme. Som rada, že sme to vyrovnali, pretože v Ružomberku bude z našej strany iná energia. Dáme do toho všetko, aby sme vyhrali.“

Juraj Suja, tréner Ružomberka: „21 strát vo finále, ťažká vec a ťažko sa tak vyhráva zápas. Som spokojný s dievčatami, že to nezabalili a dotiahli sa na štyri body v poslednej minúte. Opäť zlá obrana, kôš s faulom a stratená lopta nás pripravila o možnosť ešte zdramatizovať zápas. Nedokázali sme odolávať tlaku Piešťan. Boli sme mäkkí, k tomu stratené lopty. Veľmi ťažko sa s takýmito vecami vyhráva vyrovnané stretnutie. Po nevydarenom úvode, keď Piešťany mali fakt výborný vstup, my zlý, sme sa postavili na nohy. Myslím si, že v druhej štvrtine a jej druhej polovici sme mohli zobrať zápas do svojich rúk, ale stratili sme asi 5-6 lôpt v priebehu štyroch minút. Keď sme mohli ísť do vedenia, tak sme nechali Piešťanom 4-bodové vedenie po polčase. V tretej štvrtine sa nám krok po kroku vzďaľovali, v útoku sme sa nechali vytláčať z pozícií. Boli sme veľmi mäkkí.“

Miroslava Praženicová, hráčka Ružomberka: „Nevyšlo to podľa našich predstáv. Samozrejme, chceli sme uspieť, ale nepodarilo sa nám to. V podstate celý zápas sme sa za nimi šplhali, nedokázali sme ich nejakým spôsobom dobehnúť. Dali dosť veľa košov 1 na 0, ktoré im pomohlo k tomu, aby si od nás držali odstup.“

Ďalší program finále Niké extraligy žien (hrá sa na tri víťazné zápasy):
sobota 23. apríla o 17.00 h: MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky
streda 27. apríla o 18.00 h: Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok
prípadný 5. zápas – sobota 30. apríla o 17.00 h: MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky