Piešťanské Čajky odštartovali prípravu na sezónu 2022/2023, čaká ich 8 zápasov s kvalitnými tímami

aug 11, 2022 | SPRAVY | 0 comments

Po viac ako 100 dňoch sa v Diplomat aréne stretli basketbalistky Piešťanských Čajok. Už s nálepkou majstra Slovenska a účastníka skupinovej fázy Európskeho pohára (Eurocup Women) odštartovali prípravu na sezónu 2022/2023. Tandem v zložení Peter Jankovič a Tomáš Kačmarik mal na začiatku k dispozícii väčšiu polovicu družstva. 

Po úvodných zdravotných prehliadkach odštartoval takmer dvojmesačný tréningový proces na novozrekonštruovanej palubovke Diplomat arény. Na jeho začiatku povedie tím asistent trénera Tomáš Kačmarik spoločne s kondičným trénerom Marekom Mikletičom, nakoľko Peter Jankovič si ešte bude v najbližších dňoch plniť povinnosti pri reprezentačnom tíme dievčat do 16 rokov. „Družstvo máme kompletné, ale prvého tréningu sa zúčastnilo 7 hráčok, ktoré tiež doplnili niektoré hráčky tímu U23 zo Starej Turej. Zvyšné sa pripoja počas letnej prípravy a Dominika Rusiňáková ide v ‚externom‚ režime, pretože ešte stále rehabilituje po artroskopii kolena. Pevne verím, že sa čo najskôr pridá do kolektívu a zapojí sa do prípravy. Niektoré mená budú odtajnené v najbližších dňoch, ale gro sme už predstavili. To, čo sme chceli, sme dokázali dotiahnuť do konca. V tomto smere sme spokojní,“ prezradil na úvod tréner Čajok.

Šampión Niké Extraligy Žien urobil počas uplynulých týždňov niekoľko zmien v družstiev. V kolónke odchody svietia mená Vandy Kozákovej, Matey Tadičovej, Sarah Boothovej, Alexandry Haškovej, Martiny Dovčíkovej, Niny Gavlákovej a Veery Pirttinenovej. Z majstrovského družstva pokračuje Natália Martišková, Terézia Kraislová, Dominika Rusiňáková a Alica Moravčíková. Nové tváre sú zatiaľ dve – Božica Mujovičová a Anna Jurčenková. Šancu v A-tíme dostane aj mládežnícka reprezentantka Magdaléna Valová z MBK Stará Turá. Jedna zmena nastala aj v realizačnom tíme, keď fyzioterapeuta Michaela Bujňáka vystriedala masérka ženskej reprezentácie SR Erika Šerfőzőová.

„V prvom rade som rád, že sa nám podarilo dotiahnuť Anku Jurčenkovú, ktorá by mala nahradiť Sarah Boothovú. Ide o typologicky rovnaké hráčky. Anka prinesie určite veľké skúsenosti, keďže odohrala veľké množstvo zápasov v Eurolige a Eurocupe. Mal som tú česť s ňou pracovať v Košiciach, takže viem, do čoho idem a ona pozná mňa, čiže ide o veľmi dobrý ‚nákup‚ a som s ním spokojný. Namiesto Tadičovej sme angažovali reprezentantku Čiernej Hory Božicu Mujovičovú. Je to hráčka, ktorá už niečo odohrala v Európe a dlhšiu dobu ju sledujem. Prichádza zo silnej maďarskej ligy, v ideálnom veku a pevne verím, že v Piešťanoch ukáže svoj potenciál, skúsenosť a rozvahu na rozohrávke. Za Veeru Pirttinenovú sme nehľadali náhradu, pretože chceme viac do rotácie zapojiť Teréziu Vandlíkovú. O väčšiu minutáž sa bude musieť pobiť, ale verím, že má na to, aby dostala priestor a dala nám to, čo od nej budeme chcieť,“ vysvetlil Jankovič zmeny v kádri.

Okrem vyššie spomenutých hráčok sa vedeniu klubu podarilo udržať aj dvojicu, ktorá väčšinu sezóny laborovala s ťažkými zraneniami, ale napokon bola v play off kľúčovými postavami na ceste za historicky prvým majstrovským titulom. Reč je samozrejme o Gabriele Andělovej a Ke’Shunan Jamesovej. „Obe sa po podpise zmluvy vyjadrili, že ako sa o nich klub postaral, tak to ešte nezažili a chcú to určitým spôsobom vrátiť. Verím, že to nebolo len čisto o tom, ale že sa tu cítili dobre a videli potenciál tohto klubu. Ja som iba rád, ukázali obrovský potenciál a kvalitu. Všetci dúfame, že po celý čas budú zdravé a schopné odohrať celú sezónu, čo mi sľúbili (úsmev), tak budeme ešte silnejší a pokračovať v práci, ktorú sme načali v predošlom ročníku,“ uviedol na ich adresu tréner Čajok.

Vedenie klubu avizovalo väčší priestor pre mladé slovenské hráčky, ktoré sú už dlhšiu dobu súčasťou družstva – Kraislová, Vandlíková a po novom aj Valová. „Tým, že sa nám podarilo dostať do skupinovej fázy Eurocupu, tak si myslím, že nosné hráčky, ktoré by to mali celú sezónu ťahať, tak budú vyťažené hlavne v týchto stretnutiach. Verím, že v lige dostanú mladé slovenské hráčky minutáž. Všetko si ale musia oddrieť a budem na nich tlačiť, aby podávali čo najlepšie výkony. Samozrejme, budú mať iné posudzovanie, ako to bude u zahraničných hráčok, ale bol by som rád, aby už niečo pretavili počas dvojročného získavania skúseností v A-tíme a postupom času aj niečo vrátili späť klubu. Pevne som presvedčený, že potenciál na to majú,“ vyhlásil Jankovič.

Okrem obhajoby majstrovského titulu v Niké Extralige Žien, sa môžu fanúšikovia opäť tešiť aj na medzinárodnú konfrontáciu. V Eurocupe sa Čajky predstavia v C-skupine, postupne narazia na poľský InvestInTheWest Enea Górzow, turecký Galatasaray Istanbul a na jedného z dvojice Slávia Banská Bystrica/Eleftheria Moschato. Piešťany sa tak vyhli kvalifikácii, na ktorú nemajú po minulom roku najlepšie spomienky. „Je to obrovský rozdiel. Posun začiatku Eurocupu kvôli majstrovstvám sveta žien, nám dáva dostatok času. Som rád, že sme sa vyhli kvalifikáci a máme istú účasť v skupinovej fáze. Teší ma žreb súperov v skupine a verím, že budeme konkurencieschopní,“ povedal skúsený tréner.

Jankovič načrtol tiež program do najbližších týždňov: „V auguste to bude o kondičných veciach, práci na herných konceptoch v obrane a v útoku. Od 2. septembra nás čakajú prípravné stretnutia, každý víkend odohráme na turnajoch po 2 zápasy. Do začiatku ligy, ktorá začína 1. októbra, by sme mali odohrať 8 prípravných stretnutí. Eurocup štartuje na konci októbra, takže bude dosť času na prípravu.“

Jeho zverenkyne budú prvýkrát v histórii klubu obhajovať majstrovský titul. Pole vyzývateľov sa okrem tradičnej dvojice Ružomberok a Košice, rozšíri s veľkou pravdepodobnosťou aj o Banskú Bystricu. „Určite to bude iné, budú sa na nás chcieť vytiahnuť. Myslím si, že Piešťany sú už na to zvyknuté, pretože sa dlhodobo bijú o špicu extraligy. Ako som povedal po zisku titulu, tak zmena bude taká, že sme úradujúci majster. Budeme robiť všetko pre to, aby sme obhájili titul, ale ako sa hovorí, je ľahšie získať ako obhájiť. Dávať si nejaké menšie ciele by nebolo rozumné,“ dodal na záver kormidelník Piešťan.

Aktuálny káder Piešťanských Čajok:
rozohrávačky:
Božica Mujovičová, Gabriela Andělová, Natália Martišková, Terézia Kraislová, Magdaléna Valová
krídla: Ke’Shunan Jamesová, Dominika Rusiňáková, Tereza Vandlíková
pivotky: Anna Jurčenková, Alica Moravčíková

Program prípravných zápasov:
2. – 03.09.2022 Turnaj v Miškovci (DVTK Miskolc, Žabiny Brno, Piešťanské Čajky)
09.- 10.09.2022 Turnaj v Brne (Žabiny Brno, Levhartice Chomutov, Arka Gdyňa , Piešťanské Čajky)
16.– 17.09.2022 Turnaj v Piešťanoch Diplomat Cup 2022 (Piešťanské Čajky, BC Polkowice, Žabiny Brno, Ludovika Csata Basketball)
22.09.2022 Piešťanské Čajky – SBŠ Ostrava
24.09.2022 Piešťanské Čajky – KP Brno