Postupová nádej žije, Slovenky víťazne proti Švajčiarsku!

feb 9, 2023 | SPRAVY | 0 comments

Basketbalistky Slovenska zvládli predposledné vystúpenie v H-skupine kvalifikácie majstrovstiev Európy 2023, nad Švajčiarskom zvíťazili jednoznačne 78:50 a zostali tak v hre o postup na finálový turnaj. K tretiemu víťazstvu v skupine ich najvýraznejším spôsobom potiahla Miroslava Mištinová, autorka 17 bodov. Zverenkyne trénera Juraja Suju zostali v tabuľke na druhej pozícii. Jeho hráčky majú pred sebou ešte posledné vystúpenie, v nedeľu 12. februára o 19.00 h nastúpia opäť v Piešťanoch proti Luxembursku.

Od úvodného rozskoku sa hralo v svižnom tempe, obrany neboli nejako dôrazné, ale oba tímy sa nevedeli výraznejšie strelecky chytiť. Na slovenskej strane bola jasnou líderkou na palubovke Oroszová, ale potom prišla séria chýb v defenzíve a ofenzíve, ktorá vyústila do viac ako štvorbodového streleckého mlčania. Zo stavu 5:10 zo švajčiarskeho pohľadu sa naše súperky dostali do vedenia 16:10. Opäť Oroszová prerušila bodové čakanie, ale ani ona nezabránila tomu, že Slovensko prehralo prvú štvrtinu 15:18. Deka nášho výberu pokračovala aj v druhej časti, Švajčiarky sa nám začali nebezpečne vzďaľovať. Vtedy to zobrala do rúk skúsená dvojka Jakubcová s Páleníkovou, ale oni nevedeli zastaviť efektívne hrajúce súperky, ktoré robili problém najmä agresívnou defenzívou. Mimoriadne dôležitá bola posledná 4-minútovka, v ktorej sa Slovenky nadýchli k 14-bodovej šnúre a prvý polčas napokon vyhrali 38:31.

Výborne začali domáce reprezentantky aj druhý polčas, k svojej šnúre pridali ďalších 6 bodov a náskok dostali cez dôležitú dvojcifernú hranicu. To dodalo Slovensku potrebný pokoj v hre, vďaka čomu hrali s väčším pokojom. V tejto fáze bola produktívna najmä dvojica Mištinová a Stašová. Švajčiarsko sa úplne rozsypalo, Slovenky naproti tomu dominovali na oboch stranách palubovky. Odrazilo sa to aj na vedení, ktoré sa dostalo cez 20-bodovú hranicu a pred štvrtou štvrtinou svietil na tabuli stav 61:40.  V poslednej časti dostali premiérové minúty v reprezentácii Tarkovičová so Svetlíkovou, obe sa odmenili za to prvými bodmi v „áčku“ a do streleckej listiny sa tak zapísali všetky hráčky, ktoré nastúpili. Slovenská reprezentácia bez problémov preskočila prekážku v podobe Švajčiarska a do tabuľky si zapísala tretie víťazstvo.

Kvalifikácia ME 2023 – H-skupina:

Slovensko – Švajčiarsko 78:50 (15:18, 23:13, 23:9, 17:10)

Slovensko: Mištinová 17, Oroszová, Páleníková a Stašová po 10, Jakubcová 7 (Remenárová 7, Tarkovičová 5, Svetlíková 4, Havranová 3, Buknová a Martišková po 2, Moravčíková 1)

Najviac bodov – Švajčiarsko: Herminjardová 14, Favreová 12, Hatchová 11

TH: 15/11 – 9/8, Fauly: 15 – 14, Trojky: 7 – 2, Rozhodovali: Anderssonová (Fín.), Mavisu (Tur.), Kucharski (Poľ.),  800 divákov

Povedali po zápase:

Juraj Suja, tréner Slovenska: „Víťazstvo sa nerodilo ľahko. Každý, kto videl zápas, tak musí uznať, že Švajčiarsko bolo prvých 15-16 minút nepríjemným súperom. Kým sme nedokázali ukontrolovať doskok a museli sme urobiť korekcie v obrane, tak dovtedy sme sa trápili a prehrávali o 5-7 bodov. Nebolo to ľahké, ale potom to od 16. minúty už išlo správnym smerom a všetko išlo tak, ako malo ísť.“

Terézia Páleníková, hráčka Slovenska: „Nezačali sme úplne optimálne, začiatok nebol z našej strany optimálny, ale postupne sme sa dostávali do zápasu. Vďaka širokej rotácii, ktorú sme mali k dispozícii, tak každá hráčka, ktorá nastúpila na palubovku, tak urobila skvelú robotu. Vďaka tomu sme sa dopracovali k vyššiemu rozdielu a druhý polčas sme si mohli užiť.“

Stella Tarkovičová, hráčka Slovenska: „Veľmi dobré dojmy z debutu. Myslím si, že sme hrali tak, ako sme chceli a tiež sme splnili to, čo sme chceli. Potešili ma prvé body za A-tím.“