Po prehre si Čajky vyslúžili standing ovation, Moravčíková: Je krásne zažiť takúto odozvu

okt 26, 2023 | SPRAVY | 0 comments

Nestáva sa často, aby po prehratom zápase prevládali skôr pozitívne emócie. Basketbalistky Piešťanských Čajok odchádzali po stretnutí Eurocupu so španielskou Spar Girona (53:68) so vztýčenými hlavami, keďže proti favorizovanému súperovi nechali na palubovke všetko, za čo si vyslúžili aj potlesk od zaplnenej Diplomat arény.

Úradujúci majster Slovenska sa popredného klubu zo Španielska nezľakol a minimálne v úvodných minútach bol lepším tímom na palubovke. Zlomová v tomto smere bola druhá štvrtina, keď sa zasekol ofenzívny stroj Čajok a Girone sa podarilo odskočiť na rozdiel 20 bodov. „Bol na nás vyvíjaný tlak, prvých 10 minút sme ustáli, ale s pribúdajúcim časom sa tlak nemenil. Naše sily ubúdali, samozrejme, potom presnosť streľby nie optimálna. Nedokázali sme si vytvoriť dobré strelecké pozície, dostali sme sa do ťažkých situácii a na opačnej strane sme dostávali ľahké koše. To už potom človeka ubíja, keď sa aj snaží a nejde to. Potom sme už kopili tiež chyby, ale zastavili sme to,“ uviedol v pozápasovom hodnotení tréner Piešťan Peter Jankovič.

Ani výrazne nepriaznivý stav jeho tím nezlomil a po polčasovej prestávke opätovne pritlačil na súpera, ktorý v jednej chvíli nedokázal zastaviť nápor a aj s výraznou podporou z hľadiska sa dokázal vrátiť do súboja o víťazstvo. „Vrátili sme sa späť do zápasu, bolo veľmi dôležité, ako nastúpime, pretože keby Girona nastúpi s takouto šnúrou (11:1), tak sa z toho veľmi ťažko spamätávame. Tretie štvrtiny nám zatiaľ vychádzajú, takže dúfam, že to aj tak bude pokračovať. O to viac mrzia ‘mŕtve lopty‘, ktoré rozhodcovia rozhodli v ich prospech, v tomto smere nám vôbec nepomohli,“ myslí si pivotka Alica Moravčíková.

  • Facebook

Čajky sa neraz priblížili na jednociferný bodový rozdiel, ale vtedy sa ukázala kvalita a skúsenosti súpera, ktorý ešte prednedávnom pravidelne hrával Euroligu. „Myslím si, že druhý polčas bol z našej strany fajn. Chceli sme, nič sme nezmenili, len sme si povedali, že sa musíme upokojiť a byť dôslednejší vo veciach, ktoré nám v druhej štvrtine chýbali. Nastúpili sme, dostali sme sa na 8-bodový rozdiel, čo bolo najmenej v druhom polčase. Fungovalo to, trafili sme z vonku, nedá sa dať proti Girone všetko len spod koša. Škoda, že trojky prišli neskôr, možno keby to padlo aj v prvom polčase, tak by rozdiel nemusel byť veľký a mohlo to byť trochu napínavejšie. Škoda niektorých chýb, ale pri tej kvalite nás a Girony, si myslím, že takýto výsledok môže byť pre nás aj pozitívom. Odviedli sme veľmi dobrú robotu, dostať doma 68 bodov od Girony nie je podľa mňa hanba. Veľmi si vážim, čo dievčatá predviedli na ihrisku a nechali tam všetko, čo mohli,“ povedal piešťanský kormidelník.

Už v záverečných momentoch zápasu sa hráčky dočkali v Diplomat aréne potlesku v stoji od približne 600 divákov. „My sme už na toto v Piešťanoch zvyknutí, že fanúšikovia sú srdciari. Patrí im veľká vďaka, pretože nás ženú a je to krásne zažiť takúto odozvu aj po prehre. Stále sú vďační, keď tam necháme srdcia,“ vyhlásila reprezentantka Slovenska. Práve podpora z publika pomohla aj k nasadeniu Piešťan proti Girone. „Opäť sa potvrdilo to, že akonáhle nás tlačí hľadisko, tak dievčatá dostávajú extra energiu a bolo to cítiť. Som vďačný, že sem chodia a vychutnávajú si to. Verím, že sme sa im odmenili, aj keď nie víťazstvom, tak aspoň výkonom, ktorý stál za to,“ dodal Jankovič.

  • Facebook

Pre mnohé hráčky na piešťanskej súpiske to bol najvýznamnejší zápas v ich doterajších basketbalových kariérach, čo potvrdil aj kouč Piešťan: „Dievčatá naberajú skúsenosti. Evita Herminjardová hrá Eurocup prvýkrát, Andželika Mitrasinovičová tiež hrala prvýkrát proti takémuto silnému tímu. To sú obrovské skúsenosti, ktoré verím, že sa nám na konci sezóny vrátia.“ Čajky budú aj naďalej bojovať o postup z B-skupiny, už v stredu 1. novembra o 19.00 h sa predstavia na palubovke poľského Gorzówa. „Takéto zápasy sú najlepšie a najradšej ich hráme. Určite nás môžu len posúvať. Je iné vyhrávať o 50 bodov, a iné prehrávať a doťahovať sa, pretože tie endorfíny a eufória sú iné,“ uzatvorila Moravčíková hodnotenie zápasu.

  • Facebook

Foto: Ladislav Duračka, Lukáš Droppan