Piešťany prvýkrát vo finále Federálneho pohára!

jan 27, 2024 | SPRAVY | 0 comments

Podpora zo zaplnenej Diplomat arény nasmerovala Piešťanské Čajky do finále Federálneho pohára, prvýkrát v histórii si zahrajú o víťaznú trofej. Po jasnom triumfe nad Sláviou Banská Bystrica bude ich súperom v nedeľu o 18.30 víťaz súboja Žabiny Brno – Levhartice Chomutov.

Semifinálový duel odštartoval podobne, ako s Hradcom Králové, keďže prvé body zaznamenal súper. To bol pre Piešťany spúšťací moment, vo vysokom tempe a s obrovským nasadením sa najmä dvojica Jamesová a Taušová postarala o úsek 12:1. Solídne zaplnená Diplomat aréna dodávala Čajkám energiu, s veľkým elánom prispievala k navyšovaniu vedenia tiež lavička. Prvá štvrtina skončila najlepším možným spôsobom, Dinga-Mbomiová trojkou s klaksónom upravovala na 25:13. Druhú časť začala Slávia výrazným tlakom, ale v správnom momente prišla z piešťanskej strany odpoveď. Vysoká efektivita a hlavne koncentrácia na oboch stranách palubovky, to boli základné piliere piešťanského úspechu, ktorý sa ukázal aj na polčasovom skóre – 44:26. Ideálnym bonusom bol kolektívny výkon, keď už v prvom polčase sa bodovo presadili takmer všetky hráčky.

Nič sa našťastie nezmenilo ani po prestávke, Čajky hrali s rovnakým nasadením a snahou, čo sa odrážalo na pokračujúcom navyšovaní náskoku. Súper z Banskej Bystrice sa pokúšal ešte urobiť niečo s nepriaznivým stavom, ale domáci tím žiaden takýto scenár nedopustil. Pred záverečnou 10-minútovkou viedli 63:40. Poslednú štvrtinu charakterizovala piešťanská kontrola nad dianím na palubovke, historický postup do finále Federálneho pohára si už nenechali ujsť.

Federálny pohár 2024 – semifinále:

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 73:60 (25:13, 19:13, 19:14, 10:20)

Čajky: Jamesová a Taušová po 13, Jurčenková 8, Herminjadová 7, Stašová 5 (Dinga-Mbomiová 10, Mandičová 7, Moravčíková 5, Kraislová 3, Vandlíková 2)

Najviac bodov – Banská Bystrica: Malašková 14, Brabencová 12, Mujovičová

TH: 24/17 – 20/17, Fauly: 18 – 23, Trojky: 6 – 5, Rozhodovali: Vávrová, Kremser, Kavan

Povedali po zápase:

Peter Jankovič, tréner Čajok: „Veľmi sa teším z toho zápasu. Hlavne ako sme odrobili 30 minút, najmä na obrannej polovici to malo úroveň. Potom sme trochu poľavili, ale je to turnaj, takže v tomto prípade je to jedno, či je to o 30 alebo 5 bodov. Myslím si, že sme mali komfortný náskok, aby sme si niečo takéto mohli kvázi dovoliť. Strata koncentrácie patrí k tomu, únava tam je. Musíme byť pripravení na zajtra.“

Alica Moravčíková, hráčka Čajok: „Ja som na nás hrdá a rada, tiež na náš prístup počas celého zápasu. Možno až na veľmi krátke úseky sme nepoľavili. Ukázali sme si a udržali sme si víťaznú vlnu v slovenskej lige. Na každý zápas sme motivované, ale predsa len, Slávia sa snaží získať víťazstvo, tak o to väčšia motivácia je v nás, aby sme im to nedali ľahko. Taktiež by sme boli motivované na hocijakého súpera, pretože sme sa chceli dostať do finále, bol to náš cieľ. Sme za to radi.“

Zostávajú výsledky z druhého hracieho dňa:

Semifinále:

Žabiny Brno – Levhartice Chomutov 97:61 (61:36)

Najviac bodov: Sklenářová 21, Dudášová a Hamzová po 16 – Kadlecová 20, Brejchová 15, Fučíková 7, 150 divákov.

O 5. – 8. miesto:

MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín 82:44 (48:15)

Najviac bodov: Kaliužná 18, Jackovecová a Štefančová po 10 – Marcová 11, Šipková 10, Vargová 9

KP TANY Brno – Sokol Hradec Králové 69:73 (37:31)

Najviac bodov: Galíčková 17, A. Kopecká 16, Hynková a E. Kopecká po 8 – Zeithammerová 27, Effangová 18, Čuperková a Velichová po 6

Program Federálneho pohára 2024 – nedeľa 28. januára – Diplomat aréna, Piešťany:

11.00 h – o 7. miesto: KP TANY Brno – ŠBK Šamorín

13.30 h – o 5. miesto: MBK Ružomberok – Sokol Hradec králové

16.00 h – o 3. miesto: Levhartice Chomutov – Slávia Banská Bystrica

18.30 h – finále: Piešťanské Čajky – Žabiny Brno