Jankovič pred Final Four Alpsko-jadranského pohára: Cieľom je postup do finále a byť v ňom úspešný

mar 7, 2024 | SPRAVY | 0 comments

Diplomat aréna zažije o pár hodín ďalší z vrcholov aktuálneho ročníka, v Piešťanoch sa 9. a 10. marca uskutoční prvé Final Four Alpsko-jadranského pohára. Čajky si v domácom prostredí veria na úspech, ešte pred prvým zápasom sme zisťovali aktuálne rozpoloženie tímu u trénera Petra Jankoviča.

Úradujúci majster Slovenska postúpil medzi najlepšie 4 tímy súťaže ako víťaz A-skupiny, keď vyhral 5 zo 6 zápasov. „Hodnotím to veľmi pozitívne, aj to ako sme sa prebojovali do Final Four. Tým že sme išli do súťaže, u ktorej sme nevedeli akú kvalitu bude mať a ako to bude vyzerať, takže cieľ, ktorý sme mali, sme splnili. Je pred nami teraz vyvrcholenie súťaže. Naše výsledky a vystúpenia boli také hore-dole. Raz sme hrali fakt veľmi dobre, potom prišli aj hluchšie zápasy. Malo to svoje dôvody, napríklad druhý turnaj prišiel po vyradení v Eurocupe, čiže naša sústredenosť nám trochu padla a naše výkony tak neboli také obstojné. Na poslednom turnaji sme nezvládli záverečný zápas, čo bolo pre nás zdvihnutý prst, aby sme sa vrátili k našej hre. Na konci dňa, keď to zhrniem, tak sme splnili to, čo sme mali splniť, až na ten posledný zápas, ktorý sme nezvládli,“ prezradil Jankovič na začiatok rozhovoru.

  • Facebook

Odmenou za postup bola možnosť zhostiť sa organizátorskej taktovky nad vyvrcholením plnohodnotného prvého ročníka tejto nadnárodnej súťaže. Piešťany sa ako hostiteľ osvedčili, dôkazom je napríklad nedávny Federálny pohár. „Sme organizátori Final Four, tak našim jediným cieľom je postup do finále a byť úspešný tiež v poslednom zápase. Treba ísť postupne, stretnutie po stretnutí, čiže netreba rozmýšľať dopredu. Najskôr musíme zvládnuť semifinálový duel a potom sa budeme pozerať ďalej. Ideme určite s takým nastavením, že to chceme zvládnuť, hlavne pred našimi divákmi, aby sme ich potešili našou hrou,“ zamyslel sa kouč Čajok nad cieľmi pred podujatím.

Semifinálovým súperom jeho zvereniek bude v sobotu 9. marca o 17.00 h chorvátsky KAŽL Split. Talentované družstvo, doplnené o dve Američanky, bojuje v domácej súťaži o popredné pozície. „Nejako konkrétne sa asi prvému súperovi nejdeme venovať, určite si ale niečo pozrieme. My sa momentálne musíme pozerať sami na seba, keďže máme sami so sebou problémy, nie to ešte so súpermi. Musíme sa vrátiť späť k našim veciam, ktoré nám fungovali. Som rád, že máme trochu priestoru na to, aby sme mohli potrénovať a osviežili si niektoré veci, ktoré sme predtým robili automaticky a teraz nám to chýba. Určite sme sledovali vývoj skupiny, vieme ako hrali v skupine, v chorvátskej lige. Informácie máme, ale my sa musíme pozerať v prvom rade sami na seba. Kľúčové bude to, aby sme plnili hlavne to, na čom sa dohodneme a robili to, čo sme robili doteraz. Treba sa vyvarovať hlúpych chýb. Pokiaľ budeme veriť veciam, ktoré sme robili od začiatku sezóny a vychádzali nám, tak to môže rozhodovať. Musíme byť však veľmi zodpovední, žiadnu situáciu v zápase nesmieme podceniť. Od prvej sekundy prvého zápasu, do poslednej sekundy druhého zápasu, musíme hrať naplno a nie je dôvod na to, aby sme sa šetrili,“ načrtol Jankovič viac k tomu, čo je potrebné pre naplnenie ambícií.

  • Facebook

Pri pohľade na bilanciu slovenských zástupcov a doterajších výsledkov v Alpsko-jadranskom pohári, sa očakáva finále medzi domácim tímom a Banskou Bystricou. „Každý to čaká a očakáva sa nejaký revanš, ale treba si uvedomiť, že Banská Bystrica má veľkú kvalitu. Do tejto sezóny vložili obrovské peniaze, aj rozpočtovo sú úplne niekde inde ako my. Na súpiske majú 7 zahraničných hráčok, čo si môže v našej lige asi málokto dovoliť, aby platili cudzinky tak, ako oni. Na jednej strane, klobúk dole pred p. Kovalom, ktorý do toho investuje také peniaze. Na druhej strane, nemôžeme sa čudovať, keď zvíťazia nad Piešťanmi. Možno nie sme na to zvyknutí, ani ľudia, možno to bola len otázka času, ale je to tu. Povedal som to už pred sezónou, že prichádza čas Banskej Bystrice. Vieme s nimi hrať, ja by som rýchlo zabudol na ten ligový duel u nich. Odohrali najlepší zápas v sezóne, hrali veľmi dobre a s vysokou percentuálnou úspešnosťou streľby. Nám duel nesadol a nevyšiel. Momentálne sa trápime, nie sme v ideálnom rozpoložení. Treba preto rešpektovať silu kolektívu a v neposlednom rade silu peňazí. Nejde teda o také prekvapenie, preto sa asi dalo čakať, že to príde. Len tak sa neinvestujú peniaze do hráčok, aby mal niekto z toho radosť, ale aby sa dosiahol aj nejaký úspech. Pred sezónou jasne deklarovali, že cieľom je zdolať Piešťanské Čajky, čo sa im splnilo. Ja verím, že to zastavíme a finále bude dôstojným vyvrcholením tejto súťaže,“ vyhlásil tréner Čajok.

Svojmu súperovi majú čo vracať, či už za finále Slovenského pohára, alebo za nedávnu ligovú prehru, ktorá bola pre Piešťany najvyššia za posledné roky. „Nebral by som to ako nejakú pomstu, bude to nový zápas. Minulosť už nik nezmení, výsledky boli také, aké boli. Treba sa dívať dopredu. Myslím si, že aj dievčatá a tiež my v rámci realizačného tímu si uvedomujeme, že na čom máme pridať. Koncentrujeme sa sami na seba. Chceme určite duel zvládnuť, ale ešte treba, aby k tejto konfrontácii prišlo, tak najskôr musíme zvládnuť semifinálový zápas,“ vyjadril sa šéf piešťanskej lavičky.

K úspešnému naplneniu tímových cieľov bude potrebná podpora aj z tribún. Pomôže, že sa Final Four Alpsko-jadranského pohára uskutoční práve v Diplomat aréne? „Verím, že áno. Skoro mesiac sme nehrali doma, už v sobotu proti Šamorínu sme cítili našich fanúšikov. Predsa len, doma sme o niečo silnejší a hrá sa nám ľahšie. V Piešťanoch máme výborných fanúšikov, ktorí nás stále ženú dopredu a dokážu nám z hľadiska dodať extra silu. Aj dievčatá to inak vnímajú a vedia sa vložiť do situácií, v ktorých sa možno inokedy nepoložili. Urobia určite maximum, preto sa veľmi teším, že to máme doma. Verím, že po poslednom zápase budeme spokojní a fanúšikov potešíme našim výkonom. Bol by som veľmi rád, keby sme spolu na konci s nimi oslavovali,“ dodal na záver Jankovič.

Denné vstupné na oba zápasy je 6€, pokladňa sa tradične otvára 60 minút pred úvodným rozskokom. 

Program Final Four Alpsko-jadranského pohára (Diplomat aréna, Piešťany):

sobota 9. marca – semifinále

17.00 h: Piešťanské Čajky – KAŽL Split

19.30 h: Slávia Banská Bystrica – ŽKK Triglav

 

nedeľa 10. marca

14.30 h: o 3. miesto

17.00 h: finále

Foto: Lukáš Droppan