Vo výbornej kulise ukázali Čajky kvalitu, Jurčenková: Fanúšikovia sú skutočne šiestym hráčom

apr 21, 2024 | SPRAVY | 0 comments

Finálová séria basketbalovej Niké Extraligy žien odštartovala až prekvapivo vysokým víťazstvom Piešťanských Čajok. V domácom prostredí predviedol úradujúci majster svoju silu, keď Sláviu Banská Bystrica zdolal o 30 bodov (84:54) a získal prvý bod v sérii hranej na tri víťazstva. Sebavedomý triumf dodal klubu z kúpeľného mesta povzbudenie pred duelom na palubovke „púm“.

Zápasy Piešťan s Banskou Bystricou sú veľkým diváckym lákadlom, do Diplomat arény zavítalo takmer 900 divákov a finále Niké EXZ tak malo patričnú kulisu. Tá priala najmä domácim basketbalistkám, ktoré na ligovej scéne nenašli v aktuálnom ročníku doma ešte premožiteľa. „Bolo to úžasné. Videli sme už hodinu pred zápasom, ako sa plní hala, takže sme vedeli, že to bude super. Nám sa tu potom stále výborne hrá, pretože fanúšikovia sú skutočne šiestym hráčom,“ povedala pivotka Čajok Anna Jurčenková.

Slávia začala správne prvý finálový duel, v prvej štvrtine viedla niekoľko minút, ale potom sa na domácej strane rozohralo duo Mitrasinovičová a Jamesová. Spolu zaznamenala dvojica legionárok 48 z celkových 84 tímových bodov. K nej sa pridali aj ostatné spoluhráčky, celkovo tak Piešťany predčili súpera najmä kolektívnym výkonom. „Som rád za mladé dievčatá, ktoré možno nedostávali takú minutáž v takýchto ťažkých zápasoch. Nezľakli sa teraz toho, hrali a bojovali. Veľmi pomohli skúsenejším, respektíve vyťaženejším, že sme ich mohli trochu pošetriť. V tomto smere je to super. Ja som rád, že to takto zobrali, ale je to už minulosť, treba na to zabudnúť a pripraviť sa na stredu,“ uviedol domáci tréner Peter Jankovič.

Po prvom polčase svietilo na tabuli skóre 41:32, ale tri minúty na začiatku tretej štvrtiny v podstate rozhodli o víťazovi prvej finálovej bitky. „Dostali sme dve rýchle trojky, zobrali sme hneď oddychový čas, ale nepomohlo to. V tom momente zapracovala naša mentálna stránka, už sme boli hlavami dole a trápili sme sa,“ vyjadrila sa o šnúre 0:11 trénerka Banskej Bystrice Zuzana Žirková.

  • Facebook

Bodové manko sa aj naďalej nabaľovalo, až skončilo na hranici 30 bodov. „Ja si myslím, že asi najviac nám horela komunikácia v ‘pick-n-rolle‘ a následná rotácia. Dievčatá z Piešťan si to dobre posúvali na voľné hráčky, padli im niektoré ťažké strely a nám sa moc nedarilo z diaľky. Verím, že to doma zlomíme a otočíme sériu,“ dodala za hosťujúcu stranu krídelníčka Kristýna Brabencová.

Čajky tak s veľkým prehľadom a ľahkosťou doviedli zápas do úspešného konca a ujali sa vedenia vo finále. „Rozhodla asi obrana. Vedeli sme ich zastaviť a rýchlou hrou dopredu sme dávali ľahšie koše. Kolektívny výkon, fakt sme makali, či v obrane, či v útoku. Každá minúta, ktorú vieme ušetriť v tejto ťažkej sérii, sa ráta. Tým, že bol rozdiel taký veľký, tak je super, že si aj mladé baby mohli vyskúšať atmosféru,“ uzatvorila Jurčenková pozápasové hodnotenie.

Séria sa presúva do Banskej Bystrice, druhé stretnutie o víťaza Niké EXZ v sezóne 2023/2024 je na programe v stredu 24. apríla o 18.00 h.

  • Facebook

Program finále Niké EXZ 2023/2024 (hrá sa na 3 víťazné zápasy):

  • streda 24. apríla, 18.00 h: Slávia Banská Bystrica – Piešťanské Čajky
  • sobota 27. apríla, 18.00 h: Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica
  • prípadný 4. zápas – streda 1. mája, 18.00 h: Slávia Banská Bystrica – Piešťanské Čajky
  • prípadný 5. zápas – sobota 4. mája, 18.00 h: Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica

Foto: Lukáš Droppan