Jankovič získal s Čajkami tretí titul: Celú sezónu nás zdobilo, že sme tvorili dobrý kolektív

apr 28, 2024 | SPRAVY | 0 comments

S Piešťanskými Čajkami píše každý rok históriu, či už prekonávaním rôznych míľnikov, alebo získavaním nových trofejí do klubovej vitríny. Tréner Peter Jankovič po začiatku majstrovských osláv netajil spokojnosť z prostredia, ktorého je tretí rok súčasťou, ale najmä kolektívu, ktorý mal k dispozícii.

Jeho tím zvládol posledný a najťažší krok na ceste za majstrovským hetrikom, keď v domácom prostredí zvíťazil nad Banskou Bystricou a potvrdili to, že na ligovej scéne nenašli v sezóne 2023/2024 doma premožiteľa. „Famózne, fantastické, neuveriteľné. Rodilo sa to veľmi ťažko, ale je to doma a ja som nesmierne šťastný a rád, že sme to doklepli do víťazného konca. Poviem vám pravdu, počas zápasu mi nebolo všetko jedno a bál som sa toho, aby cez nás nešli, ale ustáli sme to. Vďaka obrovskej energii a chcení od dievčat, ktorú predviedli na palubovke, si zaslúžia obrovské ďakujem. Toľko energie, ktorú museli zo seba vydať, tak boli na pokraji síl, ale v kľúčových momentoch dali najdôležitejšie body, keď sme ich najviac potrebovali,“ povedal o víťazstve a triumfe vo finálovej série tréner Čajok.

Svedkami rozhodujúcej výhry a dosiahnutej méty Piešťan, bola vypredaná Diplomat aréna. Ľudia prichádzali v hojnom počte dlho pred úvodným rozskokom a mnohí boli ochotní stáť celý zápas, len aby podporilo svoje obľúbené družstvo. Odmenou pre nich bola možnosť oslavovať spolu s tímom, urobiť si pamätné fotky, respektíve získať podpisy. „Fanúšikovia, ktorí prišli nielen teraz, ale celú sezónu, sú pre nás stále 6. hráčom. Bolo to fantastické, bolo tu kopec ľudí, za čo som im veľmi vďačný a tento titul je aj pre nich, nielen pre nás, za to, ako nás celú sezónu podporovali,“ vyhlásil Jankovič.

  • Facebook

Pred rokom, pri zisku druhého piešťanského titulu, prognózoval, že prichádza čas Slávie. Až na dve výnimky v tomto ročníku, však Čajky vždy dokázali nájsť víťazný recept na svojho najčastejšieho rivala v rôznych súťažiach. „Chvalabohu. Myslím si, že boli dôstojným súperom, čo ukázali na Slovenskom pohári. Bojovali, aj keď možno finálové výsledky neukazovali súboj týchto dvoch tímov, ale kvalita tam je obrovská. Sedem cudziniek, mali by platiť daň z luxusu, ale my sme to zvládli. Uhrali sme domáce prostredie, to bolo najdôležitejšie,“ vrátil sa tréner Piešťan k tejto téme.

Počas sezóny 2023/2024 prišli aj náročné chvíle, ako neúspešná obhajoba Slovenského pohára, koniec v skupinovej fáze Eurocupu, alebo zaváhania v Niké EXZ a Alpsko-jadranskom pohári. Pri týchto okamihoch sa ukázala hlavná zbraň: „Celú sezónu nás zdobilo, že sme tvorili dobrý kolektív, nielen na ihrisku, ale aj mimo neho. Baby sa zomkli v najdôležitejšej možnej chvíli, keď sme to najviac potrebovali. Určite bola kolektívnosť na prvom mieste. Slovenský pohár budem riešiť budúcu sezónu, ten ma nezaujíma, keďže ide o turnaj. Niké EXZ je dlhodobá súťaž, to je pre mňa a myslím si, že pre všetkých, oveľa viac. Museli sme celú sezónu driapať, aby sme boli tu, v tejto pozícii a zažili tento pocit. Toto je pre mňa najdôležitejšie. Eurocup ma mrzí asi najviac zo všetkého, pretože sme chceli ísť ďalej, ale nepodarilo sa nám to.“

  • Facebook

Pre klub išlo o ďalší nesmierne úspešný a historický ročník. Na Federálnom pohári vylepšili svoje umiestnenie z predošlých edícií súťaže, druhá priečka bola zároveň vrcholom spomedzi slovenských družstiev. Okrem toho sa stali premiérovým víťazom Alpsko-jadranského pohára a povestnou čerešničkou na torte bol tretí titul majstra Slovenska za sebou, čím sa zaradili medzi Ružomberok a Košice, ktorým sa podaril totožný počin.

„Teraz môžeme oslavovať a tešiť sa. Chceli sme to. Mali sme nejaké ciele, ktoré sme postupnými krokmi dokázali plniť. Stále sme zostali hladní po víťazstvách a hlavne, chceli sme, to bolo najdôležitejšie. Bolo nám aj ťažko, keď sme mali zranené kľúčové hráčky a museli sme doniesť ďalšiu hráčku na niekoľko mesiacov, aby nám pomohlo. Bolo to náročné, ale ako tím sme to zvládli,“ vyjadril sa Jankovič.

  • Facebook

Celá trojročnica pod taktovkou skúseného a úspešného trénera nadväzuje na kontinuálnu prácu vedenia klubu. Žiadne unáhlené kroky, ale držanie základných princípov je to, čo doviedlo Piešťany tam, kde sa momentálne nachádza. K rešpektovanému klubu nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. „Už keď som išiel do Piešťan, tak som hovoril, že klub si získava hráčky a trénerov svojim prostredím, zázemím a istotou, ktorá tu je. Som rád, že v tom môžem pokračovať a stále sa budeme snažiť posúvať ďalej. Ja tvrdím, že posúvanie neznamená len vyhrávať tituly a poháre, ale som vďačný za Natašu Taušovú. Ako 17-ročná už patrí medzi reprezentantky Slovenska a počas celej sezóny to dokázala. To isté platí aj o ostatných mladších hráčkach, ktoré dostávali príležitosť, tak ju využili. Toto je pre mňa odmena, že vidím, ako rastú a posúvajú sa. Pevne verím a želám si, aby si mohli basketbalom zarábať veľké peniaze,“ zamyslel sa kouč Čajok.

Na záver rozhovoru prezradil, že aj naďalej ho budeme stretávať na lavičke: „Moja budúcnosť je výborná. Mám ešte podpísanú zmluvu, takže sa neobávam (úsmev).“

Foto: Lukáš Droppan